Čiurlionio karalių pasakos Štutgarte

Lapkričio 18 d. Štutgarto lietuvių bendruomenėje vyko meninis edukacinis renginys, skirtas Lietuvos valstybingumo 100-mečiui, kurio metu vaikai ir suaugusieji turėjo progą plačiau ir giliau susipažinti su visų laikų Lietuvos genijumi kompzitoriumi ir dailininku Mikalojumi Konstantinu Čiurlioniu (1875-1911).
Svečiai iš Vilniaus Čiurlionio namų Milda Pleitaitė, Kazimieras Momkus pristatė knygą “Šiandien Čiurlionio karaliai mums pasakas seka”, pakviesdami  tiek jauną, tiek subrendusį skaitytoją savo poetinių pasakų tekstais naujai pažvelgti į pilnus simbolių Čiurlionio paveikslus  bei išgirsti jo sukurtą muziką, kurią smuiku atliko Milda Pleitaitė, o fortepijonu Adomas Pleita.
M. K: Čiulionis ir archaiškas ir labai šiuolaikiškas. Archaiškas, nes jo paveikslų erdvėje  – tūkstantmetinė žmonijos dvasinė patirtis, šiuolaikiškiškas, nes jo idealai aktualūs ir dabartiniam dvasingumo pasiilgusiam žmogui. Čiurlionio “Pasakos”  yra ne šiaip pasakos, jos greičiau tapytos filosofams, tai pasakos apie kosmosą, apie pirmapradę pasaulio esmę, apie žemę ir žmogų, gėrį ir blogį. Štai pavyzdžiui paveiksle “Karalių pasaka”, kuriame kaip saulė spinduliuoja karaliaus laikomas kaimelis. Taip dailininkas išaukštino lietuviškąją kultūrą, išsaugotą šiandienoje. Pažiūrėję į kitą paveikslą “Bičiulystė” susimąstome apie draugystę, bičiulystę, kuri kaip saulė prašviesina visą žmogaus gyvenimą.
Štutgarto litunanistinės mokyklos “Traukinukas”mokiniai iš anksto jau ruošėsi šiam renginiui ir mokyklėlės užsiėmimų metu piešė Čiurlionio paveikslų tematika ir vertė poetinius tekstus į vokiečių kalbą. O štai Smiltė, Neringa, Evelina, Emilija, Tabea, Konstantinas, Lukas, Mykolas ir Simonas paruošė poetinę kompoziciją pagal žinomų lietuvių poetų eilėraščius, skirtus Čiulioniui. Štutgarto lietuvių bendruomenės ansamblis RIDIGDO, vadovaujamas Juozo Vasiliauskio leido išgirsti lietuvių liaudies dainų, kuriomis dar prieš šimtų metų nuoširdžiai buvo susidomėjęs Čiurlionis, kaip pirmasis profesionalus Lietuvos kompozitorius.
Prisilietimas prie Čiurlionio kūrybos štutgartiečiams leido išgyventi bendrystės ir pakylėjimo akimirkas, kurias meno dėka galime susikurti visur ir bet kada.

Parengė Štutgarto lituanistinės mokyklos vadovė
Dr. Sandra Petraškaitė-Pabst
Nuotraukos Jurgitos Kasparavičiūtės

Ši naujiena buvo paskelbta Štutgarto lietuvių bendruomenės Facebook paskyroje.
Prisijunk prie mūsų @StutgartoLietuviai!